sol
sağ
PERFORMANS - GÜVEN2

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KAMU YATIRIMI ERZURUM GES TÖRENLE AÇILDI

Yerel yönetimler arasında Türkiye’nin en büyük yatırımı olarak değerlendirilen Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin dev yatırımı Güneş Enerji Santralleri (GES) düzenlenen törenle açıldı.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK KAMU YATIRIMI ERZURUM GES TÖRENLE AÇILDI
  • 28 Nisan 2023, Cuma 19:18

Havuzbaşı Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen törende konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zafer Aynalı, “Belediyeler içerisinde Türkiye'de bugün en büyük enerji yatırımının açılışını yaptık. Sayın Cumhurbaşkanımız son günlerde Türkiye'de bir takım enerji yatırımlarının açılışını yaptı. Karadeniz doğalgazının ateşini yaktı, Nükleer Akkuyu Santrali’mizde yüklememizi yaptık. Tabi biz bu konuda yerelde de buna katkı sağlama mecburiyetimiz vardı bunu düşünerek bu amaçla bu dev yatırımı inşa ettik. Güneş Enerji Santrallerimiz Erzurum’a hayırlı ve uğurlu olsun” dedi.

AK Parti Erzurum Milletvekili Adayı Gökberk Kocaaliler de, “Kıymetli katılımcılar kimilerinin il mitinginde dolduramadığı kimilerinin ise sadece yapmış olduğu hizmetleri tanıtması maksadıyla doldurduğu bu meydana hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Tabii AK Parti'de var olmanın mutluluğunu yaşıyoruz çünkü her gün bir hizmetle güne uyanıyor her gün bir hizmetle evimize gidiyoruz. Bu ortamı bizlere sağlayan başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere onun nezdinde özellikle Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanımız ve AK Belediyeciliğin tüm temsilcilerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti MKYK Üyesi ve Erzurum Milletvekili Adayı Av. Abdurrahim Fırat da, “Kıymetli kardeşlerim, 2002'de bu toprakların bağrında bir aşı gelişti ve bu öyle bir aşıydı ki hasta adamı yatağa mahkûm eden tüm virüslere karşı direnç de bağışıklık geliştirmeyi hedefliyordu ve öyle de oldu. Anadolu evlatlarının ellerinde gelişen bu aşı Türkiye'de uygulanmaya başlandı ve bu arada geçen 21 yılda aşı etkilerini tam olarak göstermeye başladı. Önümüzdeki süreç artık Türkiye'nin ve Anadolu'nun gerçek gücünü ve potansiyelini ortaya çıkarma sürecidir, hasta adam artık dirençli ve bağışıklık kazandı” şeklinde konuştu.

Yakutiye Belediye Başkanı Mahmut Uçar da, “Türkiye yüzyılı Erzurum’umuzun yüzyılı olacak. Doğudan doğacak bu güneş… İnşallah tüm Türkiye'ye ışık verecek. Türkiye'nin zirve bir yatırımıyla karşınızdayız. Şuanda belediyeler açısından en yüksek güneş enerji sistemini kuran Erzurum Büyükşehir Belediyemiz oldu. Allah, Başkanımızdan ve ekibinden razı olsun. İnşallah sizlere hizmet yolunda koşar adım ilerleyeceğiz ve hep birlikte el ele vererek Sayın Bakanlarımla, Milletvekillerimizle Cumhurbaşkanımızın bize çizmiş olduğu yolda Recep Tayyip Erdoğan'ın çizmiş olduğu yolda koşar adım ilerleyeceğiz” kaydını düştü.

Aziziye Belediye Başkanı Muhammed Cevdet Orhan da, “Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Mehmet Sekmen Bey’in Erzurum’umuza yapmış olduğu belediyecilik hizmetleri ve diğer yatırımların dışında özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarını da faaliyete geçirmesi gerçekten çok büyük bir etkiyi oluşturmaktadır. Aziziye ilçesine Erzurum'un güneş potansiyeli açısından da değerlendirdiğinizde ilk ikinci sırada yer aldığını özellikle ifade etmek istiyorum. Bu anlamda Büyükşehir Belediyemizin ilimiz, ilçelerimiz ve Türkiye ekonomisine de çok ciddi anlamda katkılar sağladığını özellikle ifade etmek istiyorum” diye görüş belirtti.

AK Parti Erzurum İl Başkanı Av. İbrahim Küçükoğlu da, “14 Mayıs'ta ülkemizin kaderini belirleyen bir seçime giriyoruz. Değerli kardeşlerim, Sayın Cumhurbaşkanımıza Erzurum bugüne kadar çok büyük destekler vermiş ve her daim yanında olmuştur. Biz inanıyoruz ki 14 Mayıs'ta da Cumhur İttifakıyla birlikte en büyük desteği yine kıymetli hemşehrilerimiz verecektir. Cumhur İttifakımızla birlikte hedefimiz inşallah mecliste Erzurum’u güçlü bir şekilde temsil etmektir” dedi.

“LAF DEĞİL, SÖZ DEĞİL BİZ ESER ÜRETİYORUZ”

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen de, “Mazinin yüce değerlerini âtinin aydınlık ufuklarına nakşetmiş… Ülkemizin 21 yıl önce siyasete, kaybettiği itibarını yeniden kazandırmış, milletin bağrından çıkıp yine ve her zaman milletinden güç almış Cumhurun göz bebeği partimizin AK Belediyeleri, ülkemizin kalkınma hamlesine destek olmaya devam ediyor” diye konuştu.

“Tüm zorluklara ve felaketlere rağmen tecrübe, güven ve istikrarın adresi AK Belediyelerimiz yatırım yapmaktan asla kendini geri koymadı” diyen Başkan Sekmen, şöyle devam etti: “16 Megawatt’lık Güneş Enerji Santrallerimiz ülkemizin en büyük kamu yatırımı olarak değerlendiriliyor. Birileri söz üretir, yalan söyler ve iftira atar. AK Parti ise eser yapar ve Türkiye’ye çağ atlatır. 16 Megawatt’lık güneş enerji sistemleri projemizin ilk 8 Megawaatt’lık kısmı bile inşallah şehrimizin enerji politikasına önemli katkı sunacaktır. Yakutiye Yerlisu Mahallesi’nde 3,00 Megawatt, Aziziye Ilıca Mahallesi’nde 3,00 Megawatt ve Aziziye Ocak Mahallesi’nde 2 Megawatt’lık olmak üzere toplam 8,00 Megawatt’lık kurulu elektriksel bir güce sahip GES Santralimizin birinci etabı hayırlı ve uğurlu olsun. Projemiz tüm etapları ile tamamlandığında 18 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek ve yıllık belediye bütçesine katkısı ise 96 milyon lira olacaktır. Projemizin 2. Etabı olan 8 Megawatt’lık kısmı için ise tüm ekipmanımız sahada hazır bulunmaktadır. Haziran ayı içerisinde ise projemizin 2.etabını tamamlayarak kadim şehrimizin hizmetine sunacağız inşallah… Ülkemizin maddi sermaye stokuna yapılan güzel yatırımların mutluluğu ve hazzı her daim bizi onurlandırmaktadır. İlimize de pozitif destek sunan bu yatırımlara, hazırlık aşamasında teknik bilgi ve desteğini cansiperane sergileyen tüm kurum personelimize teşekkürü bir borç biliyorum.”

“MEHMET SEKMEN BAŞKANIMIZIN BAŞARILARI GÖĞSÜMÜZÜ KABARTIYOR”

Önceki dönem İçişleri Bakanı, Erzurum Milletvekili Adayı Selami Altınok, “Her şeyden önce şunu söylemek istiyorum. Dün burada bir toplantı daha vardı. Ve Türkiye'ye mesaj vermek isteyenlerin topladığı kalabalık bizim sadece burada belediyemizin yüzlerce hizmeti içerisinde bir açılışı yaptığımız bu tören kadar bir kalabalığı toplayamadılar. Bu da Erzurumluların onurudur, gururudur ve şerefidir. Milliyetçi geçinip HDP'lilerle Türkiye'deki ne kadar bölücü örgüt varsa desteklediği bir yapının içinde yer alanlara Dadaşların verdiği bir cevaptır” şeklinde konuştu.

“Değişimi dışarıdan gelen misafirlerimiz Erzurum’un çehresi değişmiş diye söylüyorlar. Biz bununla gurur duyuyoruz” diyen Altınok, şöyle devam etti: “Yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Mehmet Özhaseki Bey depremle alakalı depremde yapılan belediyelerin çalışmalarıyla alakalı Mecliste bilgiler verdi. İnanır mısınız göğsüm kabardı. En az 5 dakika Büyükşehir Belediye Başkanımızı övdü. Biz de orada Erzurumlu olarak göğsümüz kabardı ve gurur duyduk. Allah senden razı olsun Başkanım… Milletvekili adayı kardeşlerimiz Abdurrahim Bey burada, Gökberk kardeşimiz burada… Diğer arkadaşlarımız şu anda sahada çalışıyorlar. AK Parti dediğinizde İl Başkanımızdan tutun da bütün kademelerinde yerel yönetiminde, genel yönetiminde beraber çalıştığı bütün arkadaşlarımızla tek bir yumruk olan bir teşkilat görürsünüz. Haftaya inşallah bu meydanda Toog’u göreceğiz. Savunma sanayinden tutun enerji alanına kadar alt geçitinden tutun yollarına varıncaya kadar, hastanelerimiz, eğitim, sağlık, teknoloji, bilim derken aklınıza ne gelirse gelsin 21 yılda AK Parti’miz Türkiye'nin çehresini değiştirdi. AK Parti söz verdi mi yapar.”

Telekonferans vasıtasıyla açılışa bağlanan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Murat Altundağ da, GES ile ilgili şu bilgiyi verdi: “Erzurum GES; Yakutiye Yerlisu Mahallesi’nde 3,00 Megawatt, Aziziye Ilıca Mahallesinde 3,00 Megawatt ve Aziziye Ocak Mahallesi’nde 10,00 Megawatt olmak üzere toplam 16,00 Megawatt kurulu elektriksel güce sahip olacak… Yıllık elektrik üretim kapasitesi 32 milyon kilovatsaattir. Bu kapasite ile 12 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kapasitededir. Projemiz kapsamında; 250 dönüm arazide; 1500 ton panel altı çelik imalatı, 13 km hava yüksek gerilim enerji nakil hattı, 5 km de yeraltı yüksek gerilim enerji nakil hattı imalatları yapılmıştır. 43 adet beton trafo köşk binası, 150 adet inverter, 20.000 adet güneş panelini beş ay gibi rekor sürede tamamlanmıştır. Ayrıca iklim dostu anlayışı ile; tesisimiz ile yılda 46 bin ton karbon salınımı engellenmekte olup, şehrimize yılda 828 bin adet ağaç dikilmesine karşılık gelmektedir.”

Konuşmaların ardından Erzurum GES’in açılışı yapıldı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık